Adnan Menderes Üniversitesi
 
Aday Öğrenci Bilgi Sayfaları
Aday Öğrenci Bilgi Sayfaları
ANA SAYFA
ÜNİVERSİTE TANITIM FİLMİ
2008-2009 AKADEMİK TAKVİMİ
PUANLAR VE KONTENJANLAR
OLANAKLAR VE HİZMETLER
SAYISAL VERİLER
ÜCRET VE MASRAFLAR
HARİTALAR
AYDIN HAKKINDA
SİTE HARİTASI
İLETİŞİM FORMU
ARAMA
Google 

Olanaklar ve Hizmetler

Yurtdışı Olanakları

Üniversiteler evrensel kurumlardır. Bu bağlamda Üniversitemiz ERASMUS programı çerçevesinde Avrupa Birliği ile eğitim işbirliğinin gelişimi sağlanmıştır. Özellikle Erasmus öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları adı altında yürütülen, Erasmus programı Avrupalı Yükseköğretim Kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim Kurumlarının birbirleriyle ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa sürede öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için, hibe niteliğinde mali destek sağlamaktadır. Adnan Menderes Üniversitesinin 25 Avrupa Birliği Ülkesinden 11 tanesi ile ikili anlaşmaları mevcut olup, Erasmus kapsamında Üniversitemiz, 11 ülke ve toplam 29 farklı yükseköğretim kurumu ile anlaşma yapmıştır. Erasmus Programı ile 2006-2007 Akademik Yılında 75 öğrenci ve 48 öğretim elemanı yurtdışına gönderilecektir. Ayrıca meslek yüksekokullarını kapsayan Leonardo Da Vinci programı, Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politikalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir programdır.

Leonardo Da Vinci programı kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi dört başvuru yapmış, bunlardan Aydın Meslek Yüksekokulu ve Didim Meslek Yüksekokulunun projeleri kabul edilmiştir.

 

Kütüphane ve Bilgiye Erişim Hizmetleri

ADU Merkez Kütüphanesi Bilgi hizmetleri taleplerini en üst düzeye karşılayabilen, çağın gerektirdiği en iyi şekilde sunan ve Üniversitemi; Ülkemizin gelişimine katkıda bulunan örnek bir bilgi merkezi olma" vizyonuy öğrenci ve öğretim elemanlarımıza hizmet vermektedir.

Merkez Kütüphanemiz, toplam 350 kişilik oturma kapasitesi. 15 kişilı bilgisayar salonu. 8 adet katalog sorgulama terminali olan ve 1700 metrekaı kullanım alanına sahip iki katlı binasında hizmet vermektedir.

Ayrıca çeşitli fakülte ve yüksek okullarımızda birim kütüphanelerim mevcuttur.

Kütüphanemizde hizmetler uluslar arası standartlara sahip MİLAS Kütüphar Otomasyon Programıyla yürütülmekte ve koleksiyonumuz Amerikan Kongı Kütüphanesi Sınıflama Sistemİ'ne göre düzenlenmektedir.

Eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri çerçevesinde gereksinim duyul?

bilgiyi, hizmet verdiği kitleye çağdaş bilgisayar ve ağ teknolojilerini kullanarc

hızlı ve ekonomik bir şekilde, zaman ve yerden bağımsız olarak sunan Merke

Kütüphanemiz bünyesinde;

39.000 basılı kitap,

40.000 elektronik kitap.

872 başlık Türkçe süreli yayın.

272 adet Cd-Rom.

38 adet çeşitli konularda veri tabanı.

35 adet disket, kaset ve video kaset bulunmaktadır.

Kütüphanemiz web sayfasından |http://kutuphane.adu.edu.tr) elektroni ortamda sunulan katalog sorgulama, veri tabanları, ücretsiz elektroni kaynaklara ve tanıtım bilgilerimize ulaşılabilir.

 

Bilişim ve Teknoloji

Ülkelerin bilim politikalarını üreten ve belirleyen üniversiteler, tüm bilimsel çalışmaların odağında bulunmasından dolayı bilişim teknolojilerinin en çok kullanıldığı ve üretildiği merkezler konumundadırlar. Günümüzde yalnızca ekonomik alanda değil, güncel yaşamımızda da çok önemli rol oynayan bilişim teknolojisi, üniversitemiz öğrencilerinin ders içi ve ders dışı aktiviteletinin de bir parçasıdır. Üniversitemiz öğrencileri de, derslerinin ayrıntılı bilgilerine internet üzerinden ulaşarak, ders seçimlerini yaptıkları gibi aynı zamanda kayıt yenileme işlemlerini de internet üzerinden yapabilmekte ve dönem içinde not ve başarı durumlarını internetten İzleyebilmektedirler.

Üniversitemiz bünyesinde tüm programlarımızda bilgisayar donanımı ön planda tutulmuş ve her birimimizde bilgisayar laboratuvarları kurulmuştur. Bu kapsamda, sürekli yenilenen ve güncellenen çok güçlü bir bilgisayar ve internet altyapısı vardır.Bir çok kampüste, üst düzey bilgi teknolojisi donanımları kullanılarak, dizüstü bilgisayarlar için kablosuz internet (VVireless) erişimleri sağlanmıştır. Fiberoptik omurga ve Türk Telekom imkanları ile kampus içi ve kampüsler arası bilişim ağları alt yapısı kurulmuş, tüm yerleşkelerimizde internet erişimi sorunsuz ve hızlı hale getirilmiştir. Bu alt yapı üzerinde, öğrencilerimize öğrenim süreleri boyunca kullanacakları "@adu.edu.tr" uzantılı elektronik posta hizmeti sunulmakla birlikte, üniversitemiz ve bağlı birimlerini tanıtan, www.adu.edu.tr adresli web sitemiz üzerinden, öğrenci kulüplerine web sayfası hazırlama ve yayınlama olanağı da verilmektedir.

 

Aynca. tüm öğrencilerimiz, bilişim ağları alt yapısını kullanarak, üzerinde bir mikroişlemci ile hafıza yongası bulunan ve kendilerine ilk kayıt anında verilen, günümüz pratik yaşam teknolojisinin bir ürünü olan akıllı (smart kart) öğrenci kimlik kartları ile, yemekhanelerde, sosyal tesislerde para kullanmadan alışveriş yapabilmektedirler. Halen kullanıldığı kimlik ve elektronik cüzdan özelliğinin yanında, öğrencilerimizin önümüzdeki dönemlerde, ulaşımdan, ders devam kontrolüne, temel sağlık hizmetlerinin alınmasından, baskı ve fotokopi hizmetlerinden yararlanmaya kadar bir çok hizmette de bu kartlardan yararlanabilecekleri düşünülmektedir.

 

Barınma Olanakları
Bugün Kredi ve Yurtlar Kurumunca işletilmekte olan Merkez Yerleşkemizde 760, Nazilli İlçesinde 440, Koçarlı ilçesinde 500, Sultanhisar ilçesinde 102, Yenipazar ilçesinde 120, Kuşadası ilçesinde 138 kişi kapasiteli öğrenci yurtları bulunmaktadır. Ayrıca Karacasu ilçesinde “Karacasu Geliştirme Vakfı” tarafından işletilen 100 kişilik öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurtlar dışında öğrenciler, arkadaşları ile birlikte kiraladıkları evlerde kalmakta veya özel yurt ve pansiyonlardan yararlanabilmektedirler.

Beslenme Olanakları

Üniversitemize bağlı tüm fakülte ve yüksekokullarımızda öğle yemekleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca verilmekte, öğrenciler küçük katkı payları ile bu hizmetten yararlanabilmektedirler. Ayrıca merkez ve diğer birimlerimizde de öğrencilerin ihtiyaçlarını giderebilecekleri kantin ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlar Ve Burs Olanakları

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere, başta Kredi ve Yurtlar Kurumu olmak üzere bazı kamu ve özel kuruluşlar, karşılıklı veya karşılıksız burs ve kredi sağlayabilmektedir. Bunların dışında, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Başkanlığı, Türk Eğitim Vakfı (TEV), Milli Eğitim Bakanlığı burslarından öğrencilerimiz yararlanabilmektedir.

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilme

Önlisans, lisans ve yükseklisans öğrencilerimizin sağlık sorunları, Üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Mediko-Sosyal Merkezinde çözümlenmektedir. Mediko-Sosyal Merkezi, Üniversitemiz personeli ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve yasalarla belirlenmiş koşulları taşıyan öğrencilerin sağlık sorunları için hizmet vermektedir. Mediko-Sosyal Merkezimizde yeterli tıbbi donanım ve sağlık personeli bulunmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Hizmetleri

(ADÜ-GENÇ) Adnan Menderes Üniversitesi Gençlik Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinde konumlandırılan, “Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmeti” önemli bir yer tutmaktadır. Bu merkezde, öğrencilerimizin psikolojik, sosyal, ekonomik, iletişim sorunları, aile ve arkadaş ilişkileri ele alınarak sağlıklı toplum eğitimi yapılmaktadır.

İletişim ve Başvuru için Tlf.No.: 0-256 214 33 04

Sosyal - Kültürel ve Sportif Olanaklar

Aydın’da öğrencilerin kullanabileceği çok amaçlı Spor ve Kültür Salonu ve diğer okullarımızda da açık spor tesisleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca diğer kamu kurumlarına ait spor tesislerinden de yararlanmaktadırlar. Öğrencilerimizden oluşan Üniversitemiz spor takımları, bölgesel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmakta ve her yıl sevindirici sonuçlar elde etmektedir. Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organizasyonu ile her yıl “Spor Şenlikleri” yapılmakta ve bu çerçevede basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, atletizm ve satranç dallarında sportif faaliyetler; ayrıca doğa yürüyüşleri ve kamp gezileri düzenlenmektedir.

 

Öğrencilerin ders dışı zamanlarını yaratıcı ve üretici bir şekilde değerlendirmeleri, ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine yönelik olarak da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi de her yıl düzenli olarak Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca organize edilen “Kültür Sanat Şenlikleri”dir.

Bu etkinliklerdeki amacımız, öğrencilerimizi sadece bilgilerle donatmak değil aynı zamanda bedensel, ruhsal, düşünsel ve toplumsal gelişimlerine katkı ve destek de sağlayabilmektir. Bu amaca yönelik Üniversitemiz Öğrenci Toplulukları bulunmaktadır. Bunlara öğrenciler katılabilir, etkin olarak çalışmalar yürütebilir veya yeni topluluklar oluşturabilirler. Üniversitemizde halen etkinliklerini yürüten 39 topluluk bulunmaktadır.


[ Önceki Sayfaya Geri Dön ]

Bu konu en son 15 Kasım 2019 (21:02) tarihinde okunmuştur
Konu toplam 51472 kişi tarafından okunmuştur.
Adnan Menderes Üniversitesi Ziyaretçi İstatistikleri
Aday Öğrenci Bilgi Sayfaları Site Sorumluları