TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Doğru, Işın ve Doğru Parçası
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 3. Sınıf öğretmeni Fadime CEYLAN'ın ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

Teknoloji sayesinde matematik öğretimi kolaylaştı.Cabri programıyla doğru,doğru parçası,ışın konusunu modelleyerek öğrettiğine inanıyorum.
tuğba
08.04.2011 23:15:37


Derse giriş yapılırken konu adı verilererk dikkat çekilmiş.Bu çocukları güdülemek için oldukça uygun bir yöntem.Derse geçiş kısmında doğru,ışın ve doğru parçası örneği oluşturabilecek günlük hayattan örnekler veriliyor.Bu örneklerden yola çıkarak tanımlar çocuklara yaptırılıyor.Akılda kalıcı olması açısından çok etkili olduğunu düşünüyorum. Gerçek hayatla bağdaştırmak etkili bir öğrenmeyi beraberinde getiriyor.Bu örnek ve tanımlardan sonra cabri programıyla doğru, ışın ve doğru parçası çiziliyor.Yapılan tanımla çizilen şekillerin, gösterimlerin birebir uygun olduğunu gören çocuk konuya daha çok hakim oluyor.Hem cabri programını kullanmayı hem de doğru, ışın, doğru parçasının matematiksel gösterimini öğreniyor çocuklar. Teknolojinin matematiğe entegrasyonunu işte burada görüyoruz.Bu tip matematiğe yardımcı,dersi destekleyici programlar çocuklar için soyut kalan konuları sonutlaştırarak dersin etkin geçmesini ve öğrenmenin tamamlanmasını sağlıyor.Fadime Ceylan öğretmenimiz bunu gerçekten çok iyi başarmış.Teknolojiyle matematiği bir araya getirerek çok etkili kullanmış.Tüm öğretmenlerin bu şekilde teknolojiyi kullanarak matematiği somutlaştırma çalışmaları yapması gerektiğini düşünüyorum.Böyle bir ders işlenişi tüm çocuklar için verimli geçiyor ve amacına ulaşıyor.
Burcu ADIGÜZEL
09.04.2011 15:33:39


Matematik dersinin bütün konuları oldukça soyuttur. Önemli olan bu konuların mümkün olduğunca somutlaştırılması ve öğrencilerin anlayabilecekleri hale getirilmesidir. Geometri öğrenme alanı içinde yer alan doğru, doğru parçası ve ışın konusu da oldukça soyut bir konudur. Hazırlanan bu videoda Fadime Ceylan öğretmen günlük yaşamdan örnekler vererek doğru, doğru parçası ve ışın konularını somutlaştırmaya çalışmış. Verilen örnekler oldukça güzeldir. Fakat doğru ve ışın konusu için kalem örneğinin verilmesinin çok uygun olmadığını düşünüyorum. Öğretmenin yakın çevreden verdiği örnekleri teknolojiyi kullanarak pekiştirmesi dersi hem daha verimli kılar hem de öğrencilerin daha iyi anlamalarını sağlar. Günlük yaşamdan ve yakın çevreden çoğu zaman somutlaştıramadığımız konuları teknolojinin yardımıyla yapabiliriz. Burada da Cabri programının kullanılmasının öğrenciler için oldukça yararlı olduğu düşünülmektedir. Derslerin teknoloji destekli işlenmesiyle öğrencilerin ilgilerini çekmede, daha iyi güdülenmelerinde,konuları iyi bir şekilde anlamalarında, hatırda tutma becerilerini geliştirmede vb. şeylerde oldukça etkili olduğu düşünülmektedir.
Emel Sarıtaş
19.04.2011 14:26:11


Öğretmen konuyu anlatırken (doğrunun tanımını öğrencilere sormadan önce) verilen örneklerin ortak özelliği olan “Başlangıç ve bitiş noktası belli olmayan” sözüne vurgu yapmaktadır. Ardından, bir doğru modeli çizeceklerini söyler ve önce öğretmen, ardından öğrenciler “doğru” çizerler.(Öğretmen doğru modelini çizeceğini önce söylemesine rağmen çizdikten sonra da öğrencilere ne çizdiğini sorar :)) Çizilen doğruyu inceleyerek başlangıç ve bitiş noktasını göremediklerini ifade eder. Öğrencilere doğru nedir? Sorusunu sorduktan sonra “İki ucu sınırsız olan noktalar kümesine doğru denir.” diye yanıtlar öğrenci. (Bu ezber bir tanım çünkü doğrunun noktalardan oluştuğundan hiç bahsedilmedi ve gösterilmedi? )
Sevgül
09.05.2011 22:23:57

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu