TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Geometrik Şekiller
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 2. Sınıf öğretmeni Melek uYSALLAR HALİS'in ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

öğretmen derse öğrencilerin eski bilgilerini yoklayarak ve hatırlanmalarını sağladı. derse giriş için çok güzel bir yöntem. öğretmenin derse getirdiği somut mataryeller öğrenme- öğretme sürecinde çok etkili bir yöntem. öğretmen ayrıca matematik öğretiminde teknolojiyide işin içine katarak öğrencilerin anlamasına çok çok yardımcı olmuştur. ayrıca derse katılım çok güzel ve sınıf yönetimi gayet iyi. yalnız videoda öğretmen geometrik şekiller konuşur etkinliğinde dikdörtgen ve kareyi karıştırdı.düzeltmesi uygun olurdu. öğretmen daha sonra öğrencileri bilgisayar dersliğine götürerek bilgisayarda geometrik şekilleri çizdirmesi ve özelliklerini yazdırması değerlendirme açısından ve çocukların anlayıp anlamaması konusunda gayet yardıncı oldu. melek hocama teşekkür eder gayet güzel dersi işlemiş ve öğretmeiştir :)
şenol
09.04.2011 21:25:24


Dersin öğretmeni derse girişte öğrencilerin hazır bulunuşluklarını dikkate alarak hangi konunun işlenileceği konusunda öğrenciyi haberdar etmesi güzeldi. Öğrenci derste hangi konunun işlenileceğini net olarak bilmezse konuyu anlamada zorluk yaşayabilir. Sınıfa getirilen materyaller gayet güzeldi. Soyut olan bir konuyu günlük yaşamla bağdaştırarak somut hale getirmiştir. Öğretmen materyalleri etkili ve yerinde kullanmaya çalışmıştır. Park maketinde öğrencinin işin içine katılarak hangi geometrik şekillerin bulunduğunu somut olarak görülmesi sağlanmıştır. Daha sonra teknolojiyi kullanarak Powerpoint sayesinde günlük yaşamdan resimler göstererek görselleştirmesi güzeldi. Üçgenlerle oluşturulan kedi şekliyle öğrencilerin üçgenleri farklı açılardan görülmesi sağlanılmıştır. Geometrik tahtaların kullanılması ve öğrencinin işin içine devamlı katılması bence çok güzel bir yöntemdir. Bilgisayar laboratuarına gidilerek farklı geometrik şekillerin yapılması öğrencilerden istedikleri şeklin özelliklerini yazmasının istenmesi etkili ve güzeldi. Melek öğretmen dersini etkili ve güzel işleyen ve öğrencileriyle bire bir ilgilenen öğretmendir. Melek öğretmen dersini gayet iyi işlemiştir. Teşekkürler Melek hoca :)
sevim
10.04.2011 15:53:45


Derse park maketi üzerinden öğrencilerin eski bilgileri yoklanarak bir giriş yapılması öğrenciler açısından dikkat çekici oldu.Derse giriş öğrencilerin dikkatini toparlayıcı nitelikteydi.Getirilen somut materyallar üzerinden geometrik şekillerin çizilmesi şekil ve cisim farkını çocuğa etkili bir şekilde hissettirmekte yardımcı oldu.Öğretmenin teknolojiyi de işin içine katarak sunudan görseller göstermesi ve geometrik şekilleri öğrencilere buldurması öğrenci merkezli ders işlenişine güzel bir örnekti.Öğretmenin sınıfla iletişimi ve sınıf yönetimi iyiydi.Öğretmenin geometrik şekilleri öğrencilerin kendilerinin oluşturmasını istemesi, patates baskısı uygulaması diğer derslerle ilişkilendirme bakımından güzel etkinliklerdi.Öğrencilerin bilgisayar dersliğine götürülerek burada geometrik şekillerin çizdirilmesi ve özelliklerinin yazdırılması teknolojinin öğrencinin hayatına somut olarak girmesi ve değerlendirme açısından önemliydi. Öğretmenin çizimler üzerinden sorular sorması öğrencilerin yanlışlarını anında düzeltmesi öğrencilerin konuyu iyice kavramasına yardımcı oldu.Geometrik şekiller konusu bakımından etkili bir ders süreciydi.güzel anlatımı için Melek hocama teşekkür ederim..:)
mediha yazıcı
10.04.2011 17:52:01


Ders başlamadan önce öğretmenin öğrencilerin önbilgilerinin yoklaması, öğrencilerden oyun parkı maketi üzerinden geometrik şekillere örnekler vermesini istemesi yani konunun günlük yaşamla ilişkilendirilmesi öğrencilerin dikkatini çekmesi bakımından güzel bir başlangıç etkinliğidir. Daha sonra öğretmen önceden hazırlanmış geometrik şekil materyallerini öğrencilere dağıtması öğrenciler bu şekilleri kurcalamaları, tanımaları, özelliklerini belirleyebilmeleri açısından iyidir. Fakat öğretmenin bu materyalleri kullanarak geometrik şekilleri tahtaya çizmesi, kenar ve köşelerini göstermesini doğru bulmuyorum. Bu öğrencilerin bu özellikleri ezberlemesine neden olacaktır. Bu özellikleri somut araçlarla fark etmeleri sağlanabilirdi. Boyama etkinliği ve geometrik tahtada verilen şekilleri oluşturma etkinliği oldukça etkilidir. Öğrenciler yaptıkları bu etkinliklerle hem eğlenmekte hem de öğrenmektedir. Değerlendirme etkinliğinde yine öğrencilerden geometrik şekillerle onların özelliklerini sözel olarak eşleştirmeleri istenmiş, yani özellikler yine ezberletilmeye çalışılmıştır. Bilgisayarda paint programında öğrencilerin öğrendikleri geometrik şekilleri çizmeleri onların konuyu pekiştirmeleri açısından yararlı olacaktır. Sonuç olara ders etkili ve verimli işlenmeye çalışılmış ve iyi bir öğrenme-öğretme etkinliği gerçekleştirilmiştir.
Mukaddes Meltem Söğüt
26.04.2011 22:46:44

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu