TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Örüntü ve Süslemeler
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 1. Sınıf öğretmeni Serap MERCAN'ın ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

Örüntü ve süslemeler konusu çocuğun günlük yaşamından örneklerle başlandı.Çocuğa sorular sorularak ders yürütüldü.Oyunla da konu bağdaştırıldı.Ders teknoloji ile de birleştiridi.Öğretmen hesap makinesi ve bilgisayar kullandı.Hesap makinesi sayesinde sayılarla örüntü oluşturulması güzel oldu.Çocuklara 1. sınıftan itibaren hesap makinesi kullanılması öğretiliyor.Paint programına öğrenciler aktif şekilde katılıyorlar.Çocuğa kendisinin örüntü oluşturulması güzel.Çocuğun seviyesine uygun,öğrencinin merkezde olduğu,teknolojinin kullanıldığı ve akıcı bir şekilde ders işlenmiş.
Gamze ÇETİN
09.04.2011 15:42:22


çocuğun günlük yaşamıyla daha fazla ilişkilendirilebilirdi.örneğin sabah öğle akşam oluyor değilmi çocuklar gibi.Oyun dışı kalmalarının nedenını örüntü ile bağdaştırılması etkili olmuş. Tekerleme boncuk etkinliğinden sonra verilmeliydi somuttan başlanabilirdi.Hesap makinesi somut işlemler dönemindeki bir çocuk için çok soyut kaldı eşittire basmak olarak anlatıldı,bunun yerine somut materyallerle ritmik örüntüler verilebilirdi. Teknolojinin kullanılması durumunda öğrencinin kontrolünün daha iyi olması gerekirdi.Şekil mi renk mi neye göre örüntü oluşturacaklarsa belirtilmesi en başta yapılabilirdi. İnternetten kullanılan program daha etkiliydi. öğrenciler yaptıkları çalışmalara geri dönüt alabildi.
merve demir
10.04.2011 21:51:40


izlediğimiz bu videoda öğrencilerin örüntü konusunu öğrenmeleri için başta sınıf öğretmeninin mevsimlerin ardı sıra geldiğini çocuklara göstererek konuyu hissettirmeye çalıştığını görüyoruz.Daha sonra gece gündüz oyununun oynanması,soru cevap tekniği kullanılarak öğrencilerin derse etkin katılımının sağlanması, tekerleme yoluyla konunun pekiştirilmeye çalışıldığını görüyoruz.Öğrencilerden ellerinde bulunan malzemelerden örüntü yaptırılması, hesap makinesi yoluyla ve paint programının yardımıyla örüntünün matematiğe dökümünün sağlandığını görüyoruz.Paint programının öğretildiği sırada öğrencilerin yaptıkları hataların düzeltilmesi öğrenci merkezli bir eğitim anlayışının var olduğunu gösterir ve bence öğretmenin konu anlatımı gayet güzel fakat daha iyisinin yapılması herkesin temennisi olsa gerek.
mehmet emin adanır
12.04.2011 22:38:31


Konuya çocukların çok iyi bildiği bizzat yaşadıkları mevsimler örneğiyle başlanması çok etkili olmuş. Gece-gündüz oyunu ise tam olarak bir örüntü belirtmemektedir. Oyunda gece gece diye tekrar tekrar söylenebilmektedir. Bu çocuğun yanlış kavramasına sebep olabilir. Tekerleme konuyla bağlantılı çok güzel bir tekerlemedir fakat pek işlevsel kullanılamamıştır. Boncuklar ve legolarla örüntü oluşturma çalışmaları çok yaratıcı olmuş. Hesap makinesi etkinliği yüzlük tablo aracılığıyla da yapılabilirdi. Bu şekilde daha yararlı olabilirdi. Çünkü o küçük makinenin ekranındaki sayıları tüm sınıfın görebildiğini düşünmüyorum. Teknoloji sınıfına çıkılıp ilk öğrencilerin paintte kendileri çalışıp daha sonra örüntüler oluşturmaları konuyu anlamaları için çok yararlı olmuştur. Öğretmenin bu çalışmalar sırasında tek tek her öğrencinin çalışmasını takip etmesi yanlış yapanlara rehberlik etmesi çok doğru bir davranıştır. Ayrıca son olarak teknoloji sitesindeki örüntü sorularının cevaplanması bir nevi değerlendirme ve son olarak konuyu pekiştirme açısından iyi bir etkinlik olmuş. Sonuç olarak dersin işlenişi oldukça iyidir.
Fatma Orbay
26.04.2011 20:42:46

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu