TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Doğal Sayılar
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 1. Sınıf öğretmeni Canan ÖZTÜRK'ün ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

Doğal sayılırın anlatımında öğretmenin derse öncelikle günlük hayattan örneklerle başlaması öğrencilerin zihinlerinde sayıları canlandırmalarında etkili olduğu görülmektedir. Birinci sınıf olması nedeniyle sayıların somutlaştırılıp nesnelerle gösterilmesi öğrencilerin görselliği açısından oldukça etkili olmuştur. Daha sonra öğrencilere slâyt gösterisinde resimler sunarak öğrencilerin resimlerde gördüğü nesnelerin kaç tane olduğunu bulmalarını istemesi öğrencilerin pekiştirmeleri açısında etkili olduğu gözlenmektedir. Oyun hamurunun kullanılması da birinci sınıf öğrencinin parmak kaslarının gelişmesini ve dersin etkin hale gelmesini sağlamıştır. Bilgisayardan dinletilen müzik ile öğrenciler hem dinlenmiş hem de şarkının akıllarında kalmasında etkili olmuştur. Yine aynı şekilde bilgisayardan oyun oynatılarak dersin eğlenceli hale geldiği gözlenilmektedir. Teknolojik açıdan oldukça donanımlı olan sınıfta öğretmenin teknolojiyi matematikte etkili kullandığı görülmektedir. Dersin geriye kalan süresini bilgisayar laboratuvarın da işleyerek öğrencileri paint programından nesneler çizdirip sayı ve yazı ile bunları ifade etmesini istemesi ve en güzel yapanın panoya asılacağını söyleyerek öğrencilere pekiştireç vermesi öğrencilerin güdülenmesinde etkili olduğu görülmektedir. Öğrencileri bu şekilde değerlendirerek onlara dönütler vermesi öğretmenin oldukça etkili bir öğretim yaptığının göstergesidir. Aynı zamanda öğretmenin sınıfa hâkimiyeti de dersin işlenişine olumlu etki ettiği gözlenmektedir.
merve kara
09.04.2011 22:05:22


matematik öğretiminden somuttan soyuta geçiş sağlanmış çocukların hayatlarında karşılaşabileceklerimateryallerle öğretimde yaşama yakınlık sağlanmıştır. fakat bazı rakamların farklı yazılışları öğrencilere gösterilmemiş örneğin 7,4,1 rakamlarnın farklı yazılışları üzerinde durulabilirdi.çocuklara bilgisayarda paint programında şekillerin çizdirilmesi ve şekilleri kendilerinin belirlemesi yaratıcılıklarını arttırıyordu. oyun hamurunun öğretime katılmasıyla hem öğrenim eğlenceli hale getirilmiş hem de parmak kasları açısından gelişim sağlanmıştır.
ayse
10.04.2011 21:00:00


Konuya günlük hayatla ilişkilendirilerek giriş yapılması ve ilk olarak öğrencilerin yakın çevresinden örnekler verilmesi öğrencinin derse dikkatini çekmede etkili olmuştur. Meyvelerle ve öğrencilerin sınıfta kullandıkları araç gereçlerle yapılan somutlaştırma etkinliği çocukların derse olan ilgilerini arttırmıştır. Oyun hamurlarıyla yapılan doğum günü pastası ve mumlar etkinliği eğlenceli ve dikkat çekici bir etkinliktir. Tekerleme söylenirken öğretmenin de öğrencilerle beraber söylemesi ve ellerle desteklemeleri öğrencileri eğlendirmiştir. Öğretmenin ders boyunca çeşitli teknolojik aletlerden yararlanması öğrencilerin dikkatlarinin dağılmasını engellemiştir.
merve aydoğmuş
11.04.2011 01:23:42

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu