TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Üçgenlerin Sınıflandırılması
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 4. Sınıf öğretmeni Handan ECEMİŞ'in ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

Konuya girişte düz anlatım yerine, güdüleme ya da dikkat çekme adına herhangi bir etkinlik ya da konuşma olabilirdi.Üçgen şeklinin günlük hayatta nerelerde karşılaşıldığının sorulması, öğrencinin şekli gözünde somutlaştırmasını sağladı.Ders genel olarak düz anlatımla işlendi. Öğrenci hareketsi kaldı. Bu sınıfın dikkatinin çabuk dağılmasına sebep olabilirdi.Kenarları çeşitli renklere boyanmış üçgen materyalleri kullanıldı.Bu materyallerde eşkenar üçgen anlatılırken her kenarın aynı renge boyanmasına dikkat edilse daha doğru olabilirdi.Geogebra etkinliği kullanıldı.Bu süreçte öğrenciler derse daha aktif katılma şansını yakaladılar.Ayrıca ilgi çekici ve merak uyandırması açısından da başarılı bir etkinlikti.Öğremen genel olarak sınıfa hakim ve ses kulanımında başarılıydı.
Hatice Bilen
10.04.2011 21:16:33


Öğretmen üçgenler konusunu gerçekten mükemmel anlatmış. Materyallerle, örneklerle, teknolojiyle her türlü imkânlarla konuyu vermeye çalışmış. İlk olarak Handan öğretmen konuya geçmeden soru sorarak öğrencilerin dikkatlerini çekmiş. Öğrencilerin konuyla ilgili ön bilgilerini ölçmüş, öğrencilerden konuyla ilgili örnekler istemiş. Konuya geçerken ve konu anlatımı sırasında sürekli materyaller kullanmış. Örnekler için noktalı tahta kullanmış ve tahtadaki noktaları birleştirerek birkaç tane üçgen oluşturmuş. Öğrencilere üçgen çizimlerini öğretmiş ve öğretmen sınıfa da kâğıtlar dağıtıp öğrencilerinde üçgenler çizmesini sağlamış. Öğretmen öğrencilere tahtaya çizdiği üçgenleri hesaplatmış ve iç açılar toplamını 180 olduğunu kavratmış. Öğretmen sınıfta konu anlatımını bitirdikten sonra öğrencileri laboratuara götürerek bilgisayar ortamında üçgenlerin çizimini, açılarının ve kenar uzunluklarının hesaplamasını göstermiş. Bunu bilgisayar başındaki öğrencilere de yaptırmış. Yeni nesil bir öğretmen adayı olarak öğretmenimizin konu anlatımını çok beğendim:)
fatma Tuğçe GEDİK
10.04.2011 22:20:17


Dikkat çekme kısmında sorun yaşamıştır öğretmen.şekil somutlaştırması günlük hayattan örnekler verilerek yapılmıştır. Katlanabilir cetvel ile üçgenin sınıflaması görsel olarak iyi yapılmıştır. Ayrıca açıların ölçülerini bulmak için cetvelin nasıl kullanıldığı kavratılmıştır. Cabri programı kullanarak açılar ve kenar uzunluklarının ölçümünün nasıl yapılacağı kavratılmaya çalışılmıştır. Bu öğrencilerin zihninde üçgenin somutlaşmasına katkı sağlamıştır. Üçgenlerin sınıflandırılması Cabri ve katlanabilir cetvel ile iyi anlatılmış ve kavratılmıştır.
Oğuz ALİM
12.04.2011 23:34:11


Derse giriş ve güdüleme çok daha eğlenceli ve ilgi çekici olabilirdi. Derse girişte öğretmen daha çok anlatım yöntemine bağlı kalmış. Bu konuda bir eksiklik var sanırım. Üçgenin farklı şekilerini göstermesi gayet iyi olmuş. İlk önce noktalı tahtayı göstermesi ve daha sonra eşkenar, ikizkenar ve çeşitkenar üçgenleri onun üzerinde göstermesi ve bu noktalı tahtanın benzeri noktalı çalışma kâğıtlarının öğrencilere verilmesi, gayet etkili bir çalışma olmuş. Geogebra etkinliğinin kullanılması öğrencileri derse katmada daha etkin bir rol oynadı. Öğretmenimizin emeğine sağlık çok güzel bir performans sergiledi. Gayet etkin ve başarılı bir şekilde konuyu anlatmış oldu.
Erol KURT
15.04.2011 03:43:22

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu