TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Yansıma ve Dönme
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 7. Sınıf öğretmeni Şinasi ÖZTÜRK'ün ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

Derse ilk önce günlük yaşamdan hareketle başlandı.Powerpoint sunusunda yansımaya ve dönme hareketine görsellerle örnekler verildi.Daha sonra öğrencilere Geogebra programında yansıma ve dönme hareketini anlatmak için programı nasıl kullanacaklarını gösterdi.Programı nasıl kullanacaklarını anlattıktan sonra yansıma ve dönmeyle ilgili,bilgisayar üzerinden örnekler gösterdi. Her örnek çözümünden sonra öğrencilerden örneği yorumlamalarını istedi. yansıma ve dönmeyi bilgisayar ortamında öğrencilere somut bir şekilde aktardı. Örneğin 360 derecenin tam bir dolanım olduğunu öğrenciler program sayesinde net bir şekilde gördüler. Ders anlatımı bittikten sonra öğrencileri ödevlendirerek programı ve konuyu iyice pekiştirmek istedi. Sonuç olarak teknolojiyi konu anlatımında etkin biçimde kullandı ve öğrencilerde somut öğrenme sağlandı.
imren kalaycı
09.04.2011 15:38:57


Derse girişte gündelik hayattan örneklerin slaytta gösterilerek öğrencilerin konu ile ilgili yorumlarının alınması etkiliydi.Geogebra programı yardımıyla çeşitli çizimler yapılarak yansıma ve dönme sonucu nelerin olduğunu öğrenciler bizzat görmektedir.Aradaki fark ya da benzerliklerin dikkatlerini çekmesi konusunda geogebra programı kullanılması etkili olmaktadır.Bu program Geometri öğretiminde öğrencileri ezbercilikten kurtarmaktadır.Konu sonrası değerlendirme olarak yine bu programdan yararlanılması pekiştirme ve kalıcı olması açısından uygundur.
Ayşe Dikici
09.04.2011 20:11:11


Yapısalcı yaklaşımın tanımın isteyen bu videoyu izleyerek bulabilir. Öğretmen,slaytta ayna karşısında duran kız resminin yorumlanmasını isteyerek kızın görüntüsü ve yansıması arasında nasıl bir sonuç vardır diye sordu.Bu da öğretmenin soru cevap yöntemi ve buluş yoluyla öğretim gerçekleştirdiğini gösteriyor. Tüm ders boyunca bu şekilde ders işledi.Slayttaki resimleri yorumlatarak rüzgar gülü resmiyle dönme konusuna geçmesi çok güzeldi. Dönmeyle de üçgen, kare ve dikdörtgen şekillerini bağlaması güzeldi.Geogebra etkinliğini kullanarak yorumların ve konuşmaların hepsinin somutlaştırılması sağlandı. Öğrencilerin cetvelle ya da elle çizerek vakit kaybedecekleri bir konuydu.Geogebrayla hem zaman tasarrufu hem de kalıcılık sağlandı. Öğrenciler yansımaların aynı boyutta oldukları ve alanlarının aynı olduğunu daha net bir şekilde gördü.Dönmelerin bu kadar kolay öğrenileceğini tahmin etmemiştim.Başlarda bilgisayar kullanılması ve öğrenilmasi zor olsa da alıştıktan sonra öğrencilere daha pratik bir yol olacaktır.
ÖZLEM ÖZDEMİR
10.04.2011 22:05:40


Dersin günlük hayattan örneklerle başlanılması, çocukların dikkatini çekmesine yardımcı olmaktadır. öğrencilerin daha aktif olmasını sağlamak için öğrencilere soru sorması ve çocukların soruları cevaplaması önemlidir. Yansıma ve dönmenin görselleştirilmesi, daha sonra geogebra programıyla geometrik şekillerin aktarılması; küçük adımlar, basitten karmaşığa, somuttan soyuta doğru dersin işlenilmesi dersin daha anlaşılır kılmaktadır. Geogabra programı sayesinde yansıma ve dönmenin nasıl olduğu, nasıl oluşturulduğu gösterilmektedir. yansıma iyi bir şekillde aktarılmıştır fakat; dönme geogebra programıyla aktarılırken dönmenin hangi taraftan gerçekleştiği aktarılmamaktadır. yani geogebra programı dönmenin sürecinden çok dönmenin sonucunda oluşan şekli göstermektedir. Ama genel itibariyle teknolojinin geometride nasıl kullanılacağı iyi bir şekilde göstermektedir. Hem zamandan tasarruf sağlanılmış hem de öğrencilerin çizimi yapmalarıyla öğrenciler aktif kılınmıştır.
Erdal ERGÜL
11.04.2011 18:19:11

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu