TME² NEDİR? VİDEO ÖRNEK OLAY VERİ BANKASI KADROMUZ TUBİTAK DESTEĞİ İŞ BİRLİĞİ KURUMLAR MAKALELER KONGRELER KAYNAKLAR
ANA SAYFA LİNKLER İLETİŞİM
Simetri
DERS BİLGİSİ
ÖN GÖRÜŞME
DERS
SON GÖRÜŞME
ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
UZMAN DEĞERLENDİRMESİ

Adobe Acrobat Reader için tıklayınız
  KULLANIM KILAVUZU
Websitemizden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Kullanım Kılavuzu için tıklayınız
  Tüm Videoyu Oynat
Şu an 4. Sınıf öğretmeni Melahat ÇETİN'in ders videosunu izlemektesiniz.
YORUMLAR

örneklerle somutlaştırmalarla güzel ve etkili bir ders olmuş.Su üzerindeki yansımalar kelebek modelleri ve sınıftan bir öğrenciye aynadan kendi görüntüsüne bakması gibi etkinliklerin yapılması yerinde ve güzel olmuş.Fakat çocuklara kendi vücutlarındaki simetriden bahsedilebilirdi.Geogebra proğramının kullanılması çok çok etkili olmuş ve dersin yarı somut hale gelmesini sağlamıştır.
Döndü Dönüş
07.04.2011 22:31:56


Öğretmenin simetri konuduna giriş yaparken öğrencilere çevrelerinde gördükleri yansımalardan,aynadaki görüntülerinden ve ambulansın,itfaiyenin araçların üzerinde neden ters yazıldığından bahsedip konuyu günlük hayatla bağdaştırması oldukça etkili.Öğretmen simetri ekseni kavramını anlatmak için önceden sıralara koymuş olduğu kare şeklindeli kağıdı öğrencilere simetrik şekilde katlatması ve simetri doğrularını öğrencilere buldurması konuyu somut olarak örneklemesini sağlamış.Simetri ekseni kavramını geogebra tekniğini kullanarak sınıfa açıklıyor ve öğrencilerinde yapmasını istiyor.Öğrencilerde geometrik şekillerin yatay ve dikey simeti doğrularını geogebra tekniğini kullanarak çizip buluyorlar.Dersin bilgisayar laboratuvarında ve geogebra tekniğiyle işlenmesiyle teknoloji matematik dersinde oldukça etklili bir biçimde kullanılmış.Matematik dersinde geogebra programının kullanılması her öğrencinin geogebra programını kullanarak kendi çizdiği çeşitli şekilerin simetri doğrularını görmesine olanak sağlıyor.Bu da öğrencinin derse etkin katılımı ve konuyu daha iyi kavraması demek.
Ebru
09.04.2011 18:08:44


Teknolojinin ders içeriğine girmesiyle öğrencilerin anlama düzeyleri daha çok gelişmiştir. vakit kaybının olmaması bu programların avantajları arasındadır. tahta kullanımına son veren bu programlar şekilleri göstererek öğrencilerin görerek anlamalarına yardımcı olmaktadır. akılda kalıcılığı artırmaktadır. Melahat öğretmen teknoloji sayesinde dersin içeriğini daha eğlenceli hale getirebilmiştir.Melahat öğretmen sınıf yönetimini etkili birşekilde kullanmıştır. her öğrenciye birebir soru sorup cevabını alarak öğrencilerin hepsini derse katmıştır. simetri konusunu işlerken de doğadan örnekleri slaytla öğrencilere göstermesi akılda kalıcılığı artırmıştır. kolay öğrenmede etkili olmuştur. simetri ve ya yansımanın sadece bilimde değil de günlük yaşamımızda da yer eedinilebileceğini bu sayede görüş olduk. Kağıtları katlatarak simetri eksenini somutlaştırması kazanımlara uygun bir örnektir. ve her şeklin simetrisinin olmayacağınının verelmesi etkili bir örnekti. dikdirtgrn ve kare arasındaki farkın köşegen simetrisinin olmadığının vurgulanması etkiliydi.
nurcan kaval
10.04.2011 22:33:03


Günlük yaşamdan verilen örnekler, doğadan resimlerin sunulması öğrencilerin güdülenmesini sağlamış.Bunun öğrencilerin derse etkin bir şekilde katılmasında etkili olduğunu gördük.Kağıtla yapılan etkinliğin ardından teknolojinin matematik öğretimine entegrasyonu geogebra programının kullanımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş. Geogebra programı zaman kaybını önlemesinin yanı sıra dersi daha eğlenceli hale getirerek öğrencilerin daha kalıcı öğrenme gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır.
fazlı koçyiğit
11.04.2011 18:34:11

Yorum Ekle
Adınız
Email Adresiniz
Yorum
Teknolojinin Matematik Eğitimine Entegrasyonu